Skor i 50 tal retro och Rockabilly

50 tals skorAtt välja rätt skor precis som dom snygga skimrande som man hade på 1950 talet kan vara lite knepigt! Vilka skor hade man på det underbara 50 talet? Lackskor och ballerinaskor men även skor med satin, oftast var dom utsmyckade med rosetter eller andra snygga smycken och i underbara kulörer. Lackskor i rosa pumps i satin med rosetter, oavsett vad du väljer för retroskor kommer du att upptäcka att du får en alldeles säregen prägel på din totala retro klädsel. Att välja rätt skor oavsett om vi pratar 50 tal, rockabilly eller retro som har alla dessa skor en gemensam nämnare, nämligen att det är modeller från tider som 50 och 60 talet, men också med inslag av en modern design. Välj praktiska damskor, ballerina är ofta sköna att använda, medans pumps kan vara lite jobbigare om du inte är van vid högklackat. retro skor online finns i flera olika modeller och färger och utformning. Väl dom 50 tals skorna som du själv tror du kommer får stor användning eller som kommer bli dina absoluta favoriter!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>