Hitta de rätta storlekarna

I Takt med att vi människor vidgar våra vyer och hittar ett par snygga jeans att köpa på nätet eller när man allmänt ska shoppa kläder på nätet så dyker man på problemet med att hitta de rätta storlekarna. Ett flertal länder som tex. England och USA har helt andra måttangivelser på både kläder och skor. Det är ganska enkelt att konvertera både engelska och amerikanska storlekar på kläder och skor till våra Europeiska eller svenska storlekar. Du kan hitta bra storleksguide som hjälper dig att hitta rätt storlek. Oavsett om du ska köpa tröjor, byxor eller skor kan du konvertera dessa storlekar till svenska mått. Det absolut smartaste är att du tar fram ett måttband eller liknande, mät dig själv och gå sedan på de olika måttangivelserna. Ska du handla kläder från England kan du använda en måttabell eller en storleksguide, tänk på att omvandla de utländska storlekar så du får hem de rätta storlekarna på kläderna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>