Varför ska man använda glidlakan?

Glidlakan har funnits sedan 1995 på den svenska marknaden. Det uppfanns av Eva Lindberg. Iden till glidlakan fick hon efter en operation på sjukhus. Efter operationen skulle eva rehabiliteras men hade fortfarande mycket ont särskilt när hon skulle vända sig i sängen. Hon fick då tipset av sjukhuset att hon skulle kunna dra på sig en träningsoverall med glatt tyg, det skulle hjälpa henne avsevärt på natten då hon skulle sova. Det glatta tyget gjorde att friktionen försvann och hon vände på ett kick, det var så glidlakan uppfanns! Efter mycket letande hittade man ett tyg utan friktion som skulle användas på den nya uppfinningen. Det bästa med tyget som hittades var att det endast var glid åt ena hållet medans det var strävt åt det andra hållet. Efter detta syddes det upp provexemplar med glidstopp som man inte skulle glida ur sängen. Glidlakan används idag främst av personer som är i behov av att vända sig i sängen, detta innefattar kvinnor med foglossning, personer som är på rehabilitering, och människor med funktionshinder eller har andra handikapp som gör att man måste bli mer rörlig. Idag är glidlakan ett hjälpmedel för sjukhem, lasarett äldrevården och för privatpersoner med olika typer av funktionshinder. Behöver du ett glidlakan som hjälpmedel finns det företag som säljer glidlakan, det finns för många olika sängstorlekar och olika modeller. En annan finess med glidlakan kan också vara att det är ett svalt lakan att använda under de varmaste sommarmånaderna.

glidlakan

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>